Yarışma'dan Görüntüler(2011)
Yarışma'dan Görüntüler(2013)
Ana Sayfa
Necdet Eraslan Kimdir?
Yarışma Programı
Yarışma Afişi
Proje Hazırlama Kılavuzu
Yarışma Koşulları
Proje Yazım Kuralları
İzin ve Etik Beyan
Katılım Formu
2013 Yarışma Broşürü
MMO İstanbul Sitesi
NECDET ERASLAN KİMDİR?

Prof. Dr. Necdet ERASLAN
(1908 – 2003)


1925 ve 1926 yıllarında, T.C.'nin ilk Yüksek Mühendis Okulu (YMO)'nun [şimdiki İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'nin] ilk sınıfı öğrencilerinden biri olarak eğitim gördü. 1926 yılında T.C. devletinin ilk uçak mühendisi adayı olarak seçilerek Fransa'ya yollandı. 1930 yılında, Paris'teki Fransanın "Ulusal Havacılık Yüksek Okulu" (Ecole Nationale Superieure de L'Aeronautique) üniversitesinden Makina-Uçak Yüksek Mühendisliği diplomasını aldı.

1930-1937 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri'nin Eskişehir ve Kayseri uçak fabrikalarında uzman havacılık mühendisi olarak çalıştı ve Kayseri Uçak Fabrikasının Motor Atölyesi Şefi olarak görevlendirildi. 1937-1938 yıllarında T.C. Hava Kuvvetleri tarafından, ABD'den ilk olarak satın alınan, VULTEE V-11-GBT (40 uçak) ve MARTIN 139WT (20 uçak) savaş uçaklarının, uçak, motor ve silah sistemlerinin alım deneylerinin gerçekleştirilmesi ile yükümlü olarak ABD'de görevlendirildi. ABD'deki görevi sırasında, California Institute of Technolgy ('CALTECH') üniversitesinin isteği üzerine uçak tecrübeleri geliştirme konularında ders verdi. Theodore von Kármán ve Robert A. Millikan tarafındandan, öğretim görevlisi olarak kalması için verilen teklifi onaylamayarak, Türkiye'ye döndü. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1941-1943 yıllarında, T.C. Hava Kuvvetleri tarafından, İngiliz Ortaşark Karargâhında Türkiyenin İrtibat Subayı olarak görevlendirildi. Bu sürede, T.C. Hava Kuvvetleri tarafından ABD'den ve İngiltere'den satın alınan Türk savaş uçaklarının, Mısır'da, alım deneylerinin gerçekleştirilmesi, Türk pilotlarının uçuşa hazırlanması ve Türkiye'ye yollanması için gereken tüm görevlerden yükümlü olarak çalıştı.

1944 - 1958 yılları süresinde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Görevlisi ve Profesör (Makina Mühendisliği, Motor Kürsüsü), Yıldız Teknik Okulu (YTO) [şimdiki adı Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)] Öğretim Görevlisi (Makina Mühendisliği), İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi (Fen Fakültesi) ve Yüksek Denizcilik Okulu Öğretim Görevlisi (Motorlar Eğitimi) olarak, T.C. Mühendislik üniversitelerinde ve okullarında, değişik alanlarında ders verdi.

1958-1963 yıllarında İstanbul Robert Kolej (şimdiki Boğaziçi Üniversitesi) Makina Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi, profesör ve bölüm başkanı olarak çalıştı.